СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

И вработените во ФЗО најавуваат приклучување кон штрајкот на УПОЗ

И вработените во Фондот за здравствено осигурување најавуваат дека во петок ќе се приклучат на најавениот штрајк на УПОЗ.

Ниските плати се главната причина за предупредувачкиот протест најавен заедно со вработените од уште неколку државни институции кои исто така бараат повисоки плати.

Од УПОЗ пак предупредуваат дека Владата подготвува план со кој би се поништиле постигнатите договори и не би се исплатило предвиденото покачување на платите согласно најавеното зголемување на минималната плата.

Од УПОЗ велат дека вработените во Фондот за здравствено осигурување имаат најниски плати од сите органи на државната управа. Повисоките плати не се единственото барање на синдикатот.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content