СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Илиеска за играта на власта со цените на храната

Мислат ако замрзнат цени на 50 производи за прехрана до Ноември дека нема да се осети ЗГОЛЕМУВАЊЕТО на данокот на додадена вредност на околу 3.000 прехрамбени производи.

Ова е коментарот на екс директорката на Управата за јавни приходи Анастасија Илиеска која забел жива дека истиот ден кога власта ги замрзнув цените на производи за храна се изгласува закон за зголемување на даночни стапки на прехрамбени производи.

,,Компензирањево ни малку нема да ја подобри ситуацијата но и нема да ве оправда за мајтапењето со стандардот и животите на народот”, пишува Илиеска.

Со зголемувањето на ДДВ за околу 3000 производи ќе се анимираат мерките за поефтинување на храната со кои се фали власта.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content