СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Технологија

Започна: Прва американска држава што го забрани TikTok

Дебатата околу присуството на TikTok во САД е актуелна веќе некое време. Сепак, се е на нив и досега немавме конкретни потези од американските власти. Тоа се промени деновиве, бидејќи една американска држава стана првата што официјално ја забрани популарната апликација на нејзина територија.

Монтана е првата американска држава што го направи овој потег. Гувернерот Грег Џанфорте потпиша закон со кој се забранува TikTok да работи во државата почнувајќи од 2024 година.

Сепак, се очекува оваа одлука да се најде пред судот, што би можело да го одложи нејзиното спроведување. Во секој случај, првиот чекор е направен, а сега ќе следи правната битка.

Според потпишаниот закон, TikTok ќе биде забранет во Монтана, а продавниците за апликации ќе мора да ги блокираат корисниците да го преземаат.

TikTok и продавниците за апликации ќе се соочат со дневни казни од 10.000 долари доколку не го почитуваат законот.

Потегот на Монтана го става во центарот на вниманието потенцијалниот конфликт помеѓу државните регулативи и заштитата од Првиот амандман. Така, TikTok веќе го осуди овој закон, тврдејќи дека ги крши правата на првиот амандман на неговите корисници.

Портпаролот на TikTok го нагласи позитивното влијание на платформата, наведувајќи дека таа им дала моќ на стотици илјади луѓе низ Монтана. Тие ги уверуваат жителите на Монтана дека можат да продолжат да создаваат на TikTok и да заработуваат за живот.

Пратениците во Монтана, како и официјални лица во други делови на земјата, изразија загриженост за врските на TikTok со ByteDance, кинеска компанија. Тие тврдат дека кинеската сопственост на апликацијата претставува ризик за личните информации на американските корисници. TikTok категорично ги отфрли овие наводи.

Монтана започна, ја чекаме реакцијата на TikTok, а потоа и реакцијата на главните американски институции. Ако TikTok не го почитува законот, тоа потенцијално може да го загрози неговото присуство низ САД.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content