СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

ДКСК со онлајн дискусија на Меѓународниот ден за борба против корупцијата

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден за борба против корупцијат со настанот, кој заради препораките за заштита од Ковид-19 ќе се одржи во хибридна форма.

Како што соопшти ДКСК, првично предвидени се обраќања на: претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, шефот на Делегацијата на ЕУ, Дејвид Гир, заменикот на претседателот на Владата за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, министерот за правда, Бојан Маричиќ и на претставникот на платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, Миша Поповиќ.

По воведните обраќања, треба да се одржи онлајн дискусија која ќе се одвива преку интернет платформата „ZООМ”, а во која покрај медиумите, се очекува да се вклучат и претставници на законодавната, извршната и судската власт, од меѓународните организации, локалната самоуправа, невладиниот и приватниот сектор.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content