СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Спорт

Димитар Ѓеорѓиев повторно е светски првак во кик-бокс

Димитар Ѓеорѓиев стана светски првак во кик-бокс. Светското првенство се одржува во Италија. Ѓеорѓиев, ја декласира конкуренцијата до 81 килограм, во дисциплината лоу-кик.

Македонецот, во финалната борба со 3:0, го победи Никола Дробњак од Босна и Херцеговина со 3:0.

Претходно со ист резултат, Ѓеоргиев ги совлада Милош Даковиќ (Србија), Давид Дано (Италија) и во полу-финалето Бугаринот Никола Николов.

Ѓеорѓев, во Италија, четврти пат во кариерата стана светски шампион. Претходно, во 2011, 2013 и 2015 година, беше светски првак во дисциплината кик-лајт.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content