СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Економија

Да се укинат друштвата за брзи кредити, кои профитираат од сиромаштијата на народот, бараат од Левицата

Во услови на растечка сиромаштија и енормна стапка на инфлација, Владата предводена од социјалдемократи не нуди никакви суштински мерки за заштита на социјално загрозените граѓани за што говорат мегаломанските профити на современите лихвобанкари, обвинија од Левицата.

Дека од кризата се погодени само најсиромашните граѓани, според Левицата, потврдува заработката на банкарскиот сектор, кој од година во година се зголемува, благодарение на отсуството на волја кај Владата да воведе сериозни ограничувања на банкарските давачки.

„Покрај банките, својата шанса да профитираат од кризата ја увидоа и друштвата за издавање на брзи кредити, на кои главните приходи им се базираат на камати и административни трошоци за позајмени пари. Вкупниот приход на сите небанкарски финансиски друштва што се занимаваат со кредити (31 на број) во 2021 година изнесувал 46,8 милиони евра, а нивната вкупна нето-добивка изнесувала 10,5 милиони евра!

Министерството за финансии минатата година до Владата поднесе предлози за промена на Законот за финансиските друштва, со кои „се зголемува заштитата на граѓаните“ при користење ваков тип на услуга. Но, лицемерството и наводната грижа за граѓаните се гледа во тоа што Министерството за финансии единствено бара да се зголеми главнината за отворање на ваков тип друштво – додека не предложува конкретни мерки за заштита на граѓаните, ниту пак за намалување на каматите и административните трошоци, кои се главните извори на заработка на овие друштва“, наведуваат од партијата.

Од таму порачаа дека како единствена парламентарна партија која е ослободена од стегите на олигархијата, се залагаат за целосно укинување на ваков тип финансиски друштва (кои нудат услуги на брзи кредити поради лихварски камати и предизвикување должничко ропство на клиентите), како и воведување државна комерцијална банка за бескаматно кредитирање на населението.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content