СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Македонија

Граѓански новинар ги понижи моќните Њујорк Тајмс, Ројтерс и Вашингтон Пост (ВИДЕО)

Граѓански новинар го прекинал настанот FaultLines:Democracy за да побара одговори од главните светски медиуми за војната во Украина.

Првите луѓе на моќните Њујорк Тајмс, Вашингтон Пост и Ројтерс се фатени во замка на новинарската школа на универзитетот Колумбија каде го лансираат проектот FaultLines:Democracy кој има за цел да се здружат засегнатите страни во новинарството, јавната политика, академијата и политиката.

Настанот се случува на 25-26 април 2023 година, но тој не минува како што се надевале организаторите.

Земајќи збор граѓанскиот новинар им држи лекција на тројцата моќни уредници потсетувајќи ги дека некогаш ги откривале најголемите светски афери и менувале влади а сега пишуваат текстови за да нападнат критичари на власта како Сејмур Хирш кој објави дека САД стои зад уништувањето на гасоводот Нордстрим 2.

Понижените моќни уредници немаат одговор на обвинувањето на граѓанскиот новинар кого обезбедувањето насила го исфрла од салата.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content