СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Култура

Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Едно мало езеро со „пловечко“ село стана хит меѓу пејзажните фотографи во последните неколку години. Лесно е да се види зошто. Добредојдовте на унгарското езеро Бокод!

Сместено е на еден час возење од Будимпешта и оттаму можете да се вратите на автопатот кон езерото Балатон, па затоа е лесен начин да го отсечете погонот и да одморите.

За разлика од огромното езеро Балатон, вештачкото езеро Бокод е мало и питомо, со дрвени куќи. Патеките водат до нив преку езерото, и покрај студените зими, ретко замрзнува. Причината за ова е постојаната циркулација на ладна езерска вода и топла вода што доаѓа од блиската централа. Но, можеби имате доволно среќа да го фатите во ретки моменти кога тоa исто така ја губи битката против унгарската зима. Иако изгледа скромно и погодно за одмор во природа, малкумина освен локалното население воопшто знаеја за ова место.

 

Сопствениците ги чуваат своите викендички, па затоа не очекувајте премногу ентузијазам и радост ако одите со најновата камера, но тоа е убаво место за љубителите на природата кои сакаат тивка прошетка и добри фотографии од живописното село.

Посетителите велат дека најдоброто време за пристигнување е непосредно пред зајдисонцето, кога небото навидум гори над покривите на колибите. Во близина има и ресторан со добра храна за да не се грижите дали носите сендвич на патувањето. Студот најдобро се третира со фина унгарска чорба.

Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Генијално езерце на кое може да се лови риба низ прозорецот

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content