СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Вучиќ со драматично обраќање: Приштина на полноќ почнува со акција, Курти сака да биде Зеленски

Претседателот зборувал за актуелни прашања за земјата, пред се за северот на Косово.

– Приштина испрати единици со 21 тон гориво на Јариње и Брњак за да ги запрат сите со српски лични карти! Сѐ почнува вечерва на полноќ – рече претседателот, додавајќи дека Приштина сака да ја искористи моменталната ситуација во светот и да привлече жалење со приказната за големиот и малиот Путин во која Албин Курти би се претставил како Зеленски.

Претседателот истакна дека ситуацијата никогаш не била покомплексна од сега и дека е многу посериозна

Претседателот рече дека разговарал со Србите кои живеат таму и кои веќе немаат трпение.

-Да ги замолувам Србите да не наседнуваат на провокации, а Албанците да се вразумат – рече претседателот со, како што нагласи, голема молба до оние кои ја признаа таканаречената независност на Косово да посветат малку повеќе внимание на меѓународното право и да не дозволат нивната импулсивност да предизвика војна.

-Ги молам и барам од Албанците да го чуваат мирот. Ги молам да го задржат мирот, но нема предавање! Ако се осмелат Албанците, Србија ќе победи, само тоа имам да кажам, рече претседателот, нагласувајќи дека бара само да се почитува потпишаното, а не тоа што некому му се допаѓа или не. Тој додаде и јасна порака дека нема да има нов погром, дека такво нешто нема да се повтори.

Тој додаде дека синоќа, вечерва и утринава имал сериозни разговори со меѓународни претставници, но и потешки разговори со претставници на Србите од Косово и Метохија.

– Сите мислат дека Вучиќ доаѓа, нешто кажува и слушаат, ништо не сакале да слушаат – вели Вучиќ, додавајќи дека сѐ им е преку глава. Тој побара од нашиот народ да биде мирен иако протестира, а Албанците да не ги напаѓаат Србите поради соништата на Курти да биде новиот Зеленски.

Имено, Вучиќ појасни дека приштинската акција треба да започне вечерва на полноќ, а Србите да се натераат да се откажат од табличките на КМ. „Некои би рекле дека тоа не треба да прави никаков проблем. Албанците се единствени и се повикуваат на договорот што го потпишаа Борко Стефановиќ и Едита Тахири“, изјави тој. „Јасно е дека тоа не смее да важи за Србите со Косово. Албанците сакаат да искористат и да докажат дека тоа е реципроцитет, ние имаме право во косовското собрание“, вели Вучиќ.

Не сакаме конфликти и војна, додаде претседателот.

Тој потсетува дека во 2020 година Приштина доброволно и самоволно трребало да ги укине табличките КС. „Што сака Приштина, сакаат да кажат дека нема таблички КС, да кажат – ние сме суверена држава, и затоа ги укинуваме табличките КС и нема да дозволиме таблички КМ, за никој никогаш да не помисли дека има остатоци од некоја друга држава на Косово“, изјави Вучиќ. Спротивно на сите норми сакаат насилно да го спроведат, затоа водат кампања, вели Вучиќ.

Кога станува збор за личните карти, претседателот рече дека се чека во таканаречената точка 3, која своевремено ја потпишаа Борко Стефановиќ и Едита Тахири, а потоа премина на одлуката на Приштина за укинување на табличките КС (на УНМИК) и се премина на т.н РКС таблички, што е спротивно на сѐ што е потпишано и што е директно прекршување на документот – точките 6 и 7, потпишан од Марко Ѓуриќ.

Претседателот рече и дека поминале точно 3.390 дена од формирањето на Заедницата на српските општини.

Вучиќ рече дека ги сака Србите кои живеат на Косово и дека се гордее со нив кои го штитат српското име и презиме.

Претседателот потсети на последниот скандал од ноќта во кој биле уапсени српски момчиња само затоа што ја носеле маицата на која пишува „Не се предавам“.

Претседателот за медиумите изјави дека е направен документ за сите 206 напади врз Срби, кои се компетентно документирани – од српски градинки и училишта, породилишта, до свети места кои беа опустошени, украдени пари и српски свети места.

Претседателот потоа наброја десетици српски цркви, манастири и светилишта кои беа нападнати од Албанците, пренесе српски Курир.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content