СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Во четврток во Прилеп пристигнува мобилниот караван на Собранието

Во рамките на кампањата „Собрание за граѓаните“, која се реализира во рамки на „Програмата за парламентарна поддршка“, 10-годишен проект поддржан од Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) преку Швајцарска Амбасада во Република Македонија, мобилниот парламентарен караван во четврток на 03. ноември ќе го посети Прилеп.

Парламентарниот караван во Прилеп ќе биде поставен на Плоштадот “Александрија”, a настанот е со почеток од 11 часот.

Организаторите на настанот ги повикуваат сите заинтересирани млади и граѓани да земат учество во активностите на мобилниот караван и да се стекнат со знаења за работата на Собранието, историјата на парламентаризмот, законодавната постапка и други теми од работата на институцијата, како и да се сретнат со пратениците од општина Прилеп.

Целта на ваквите парламентарни каравани е работата на Собранието да се доближи до граѓаните и секој да има можност да се запознае одблиску со работата на законодавниот дом.

Парламентарниот караван досега ги посети градовите Кавадарци, Штип, Кочани, Радовиш, Струмица и Гевгелија.

Караванот утре е во Велес, во четврток на 03ти ноември во Прилеп, а веќе на 4ти се сели во соседна Битола.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content