Во три недели, три пиедестали: Емили Иваноска од Прилеп прва до целта на ноќната трка “Биди своја” во Битола

274

Низ битолските улици се одржа второто издание на женската атлетска ноќна трка “Биди своја”. Оваа година учество зедоја 350 учеснички, и сите покажаа истрајност и цврстина поминувајќи ја крајната цел.

Во Битола трчаше и новата македонска атлетска надеж, Емили Иваноска од Прилеп, која одново се искачи на највисокото место на пиедесталот.

Ова е трет успех за Емили месецов, која на почетокот од јуни беше прва на 5км. во Охрид на “Охрид Трчат”, а минатиот викенд во истата дисциплина го освои второто место на „Трчаме за Рацин“ во Велес.

Девојката од Прилеп од која се очекува да прерасне во нов атлетски бисер на Македонија, од скоро е нов ученик на Игор Јакимовски, и после одработени 4 неделни напорни тренинзи стигна до првите големи резултати.

Честитки за Емили и желби за многу, многу пиедестали и први места во иднина!

Може ќе Ви се допадне

Веб страницата користи *колачиња со цел да овозможи и креира подобро корисничко искуство за нашите посетители. Прифаќам Повеќе

Skip to content