СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Локално

Во Прилеп отворена изложбата на академскиот уметник Гегоски

Во ликовната галерија од Центарот за култура „Марко Цепенков” во Прилеп синоќа беше отворена изложбата „Моите соништа на монументални платна“ од академскиот уметник Кирил Гегоски – Гегата.

Гегоски се претстави со две големи платна и повеќе студии акрил на платно создавајќи кохерентна ликовна целина.

Според Викторија Димеска, историчар на уметноста, Гегоски создал нови апстрактно асоцијативни конотации и донесува нова концептуална свежина.

Со промислено и внимателно распоредување на асиметричните форми, уметникот создал хармонични и обединети композиции. Вметнувајќи ги кривите и динамични линии ја разигрува конструкцијата и ги дефинира асоцијативните форми. Со вибрантната колоритна звучност и тонската одѕвонувачка чистина Гегоски го поедноставил сложениот катактер на материјата и ја усовршил функцијата на бојата, рече Димеска.

Кирил Гегоски e годинашен добитник на наградата за животно дело на Прилеп. Во текот на својата богата творечка кариера, Гегоски има над 23 самостојни и над 30 групни изложби во земјава и странство.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Skip to content