СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

(Видео) Николоски од Стразбур: Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците

Бугарија не ги почитува јазичните и културните права на Македонците, мора да ги спроведе пресудите на Европскиот суд за човекови права во корист на Македонците, истакна во своето обраќање во Советот на Европа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски.

„Треба да го реафирмираме единството за заедничките вредности на оваа организација, каде што сме членки, како и мултилатерализмот заснован на меѓународното право. Треба да поставиме напредна агенда на Советот на Европа ставајќи го интересот на народот на прво место. Европскиот суд за човекови права е еден од клучните елементи на Советот на Европа. Тоа е место каде што стотици илјади европски граѓани бараат правда. Мора да разговараме и мора да поставиме цврста агенда, која ќе создаде ефикасен механизам што ќе ги натера земјите членки да ги спроведат одлуките и пресудите на Европскиот суд за човекови права“, рече Николоски.

Тој сподели пример поврзан со Македонците и македонското национално малцинство во Бугарија.

„Во овој момент има шеснаесет пресуди или одлуки на Европскиот суд за човекови права, кои не се спроведуваат во Бугарија. Шеснаесет не се спроведуваат, не една, не две, туку шеснаесет пресуди и одлуки на Европскиот суд за човекови права не се спроведуваат! Овие пресуди, овие одлуки се поврзани со правото на самоидентификација, со правото на собирање и здружување, со правото на учество на избори, со правото на учење мајчин јазик и со правото на заштита на националниот интерес во културата. Овие одлуки се носат овде во Стразбур, Софија одбива да ги спроведе и со тоа ги лишува основните човекови права на граѓаните на Бугарија, кои се декларираат како Македонци“, рече Николоски.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content