СЛУШАЈТЕ ВО ЖИВО

Политика

Британија ги заострува критериумите за Албанците кои бараат азил

Риши Сунак најави остра акција откако оваа година драматично се зголеми бројот на нелегалните мигранти

Премиерот Риши Сунак ќе се обиде да го намали скокот на албанските граѓани кои бараат азил во Велика Британија, со нови остри закони за нелегални пристигнувања и построги критериуми околу барањата за модерно ропство.

Зборувајќи во Долниот дом во вторникот, Сунак откри пакет мерки дизајнирани да го намалат заостатокот на нерешени барања што го заглавуваат системот за азил на ОК.

Во првите шест месеци од 2022 година, албанските државјани сочинувале 18 отсто од мигрантите без документи кои пристигнуваат во Велика Британија со мали чамци преку Ламанш, според податоците на владата на Обединетото Кралство. Многумина бараат азил по пристигнувањето, тврдејќи дека биле тргувани како робови. Според бројките на Министерството за внатрешни работи, заостанатите барања за азил од сите националности надмина 143.000 заклучно со септември.

Како дел од новиот пакет мерки, претставниците на Министерството за внатрешни работи ќе добијат нови насоки со што ќе биде „кристално јасно дека Албанија е безбедна земја“, рече Сунак. Ова ќе овозможи побарувањата од албанските граѓани да се обработуваат за „недели, наместо со месеци“, додаде тој, а многу други ќе бидат брзо отфрлени.

„Една од причините зошто се бориме да ги отстраниме луѓето е затоа што тие неправедно го искористуваат нашиот модерен ропски систем“, рече Сунак. „Значи, значително ќе го подигнеме прагот што некој треба да го исполни за да се смета за модерен роб“.

Владата на Обединетото Кралство, исто така, „ќе го удвои бројот на работници за азил“, ќе ја намали документацијата и ќе одреди работници за специфични националности, рече Сунак, вклучително и група од 400 посветени на справување со барањата од Албанците.

Министрите потоа ќе поднесат законодавство на почетокот на следната година за „недвосмислено да биде јасно дека ако нелегално влезете во Обединетото Кралство, не треба да можете да останете овде“, рече Сунак. Овие нови закони ќе им отежнат на мигрантите и нивните адвокати да поднесат „доцни или лажни тврдења“ за да ги попречат обидите за депортација, рече тој – прашање што го покренаа последователните секретари за внатрешни работи на Обединетото Кралство кои сите се бореле да го намалат бројот на пристигнувања преку канали.

Отстранувањето на Албанците без право да бидат во Обединетото Кралство, исто така, ќе биде брзо следено, рече Сунак, по билатералниот договор со албанската влада со кој им се дозволува на офицерите на граничните сили на Велика Британија да бидат стационирани на аеродромот во Тирана за прв пат.

Сунак, исто така, ги објави плановите да се оддалечи од сместување на недокументирани мигранти во хотели, што според него ги чини даночните обврзници на Велика Британија 5,5 милиони фунти дневно, и наместо тоа да користи низа алтернативни локации, вклучувајќи „неупотребени паркови за одмор, поранешни студентски сали и вишок воени локации“.

Владините претставници идентификуваа локации на кои може да се сместат 10.000 луѓе и работат на обезбедување на овие и повеќе, им рече Сунак на пратениците.

Прикажи повеќе

Холидеј

Радио Холидеј е приватна радио станица - концесионер која со квалитетен сигнал го покрива регионот на Општина Прилеп, Крушево, Македонски Брод, Демир Хисар, Битола и поширокиот Пелагониски регион.

Поврзани објави

Back to top button
Messenger icon
Пишете нѝ на Фејсбук!
Skip to content